Programmer på TV 2

Hvem vinder en Oscar i år? Stem nu!

480x180­oscar07Foto: TV 2

De nominerede til en Oscar 2007 er blevet afsløret. Har du en favoritkandidat? Så kan du stemme lige her.

Bedste film:

Babel

The Departed

Letters From Iwo Jima

Little Miss Sunshine

The Queen


Bedste mandlige hovedrolle:

Leonardo Dicaprio - "Blood Diamond"

Ryan Gosling - "Half Nelson"

Will Smith - "Jagten på lykke"

Peter O'Toole - "Venus"

Forest Whitaker - The Last King of Scotland"

Bedste mandlige birolle:

Alan Arkin - "Little Miss Sunshine"

Jackie Earle Haley - "Little Children"

Djimon Hounsou - "Blood Diamond"

Eddie Murphy - "Dreamgirls"

Mark Walhberg - "The Departed"

Bedste kvindelige hovedrolle:

Penelope Cruz - "Volver"

Helen Mirren - "The Queen"

Judi Dench - "Notes On A Scandal"

Meryl Streep - "The Devil Wears Prada"

Kate Winslet - "Little Children"

Bedste kvindelige birolle:

Adriana Barazza - "Babel"

Cate Blanchett - "Notes On A Scandal"

Abigail Breslin - "Little Miss Sunshine"

Rinko Kikuchi - "Babel"


Bedste instruktion:

Alejandro González Iñarittu - "Babel"

Martin Scorsese - "The Departed"

Clint Eastwood - "Letters From Iwo Jima"

Stephen Frears - "The Queen"

Paul Greengrass - "United 93"

Bedste udenlandske film:

"Efter brylluppet" (Susanne Bier - Danmark)

"Days of Glory" (Algeriet)

"Pans labyrint" (Mexico)

"De andres liv" (Tyskland)

"Water" (Canada)

Bedste animationsfilm:

"Biler"

"Happy Feet"

"Monster House"

Bedste korte animationsfilm:

"The Danish Poet"

"Lifted"

"The Little Matchgirl"

"Maestro"

"No Time For Nuts"

Bedste art direction:

"Dreamgirls"

"The Good Shepherd"

"Pans Labyrint"

"Pirates of the Caribbean: Død mands kiste"

The Prestige"

Bedste filmfotografi:

"The Black Dahlia"

"Children of Men"

"Illusionisten"

"Pans Labyrint"

"The Prestige"

Bedste kostumedesign:

"Curse of the Golden Flower" - Yee Chung Man

"The Devil Wears Prada" - Patricia Field

"Dreamgirls" - Sharen Davis

"Marie Antoinette" -Milena Canonero

"The Queen" - Consolata Boyle

Bedste dokumentarfilm:

"Deliver Us From Evil"

"An Inconvenient Truth"

"Iraq In Fragments"

"Jesus Camp"

My Country, My Country"

Bedste korte dokumentarfilm:

"The Blood of Yingzhou District"

"Recycled Life"

"Rehearsing a Dream"

"Two Hands"

Bedste filmredigering:

"Babel"

Blood Diamond"

"Children of Men"

"The Departed"

"United 93"

Bedste makeup:

"Apocalypto"

"Click"

"Pans Labyrint"

Bedste lydredigering:

"Apocalypto"

"Blood Diamond"

"Flags of our Fathers"

"Letters From Iwo Jima"

"Pirates of the Caribbean: Død mands kiste"

Bedste lydmix:

"Apocalypto"

"Blood Diamond"

"Dreamgirls"

"Flags of our Fathers"

"Pirates of the Caribbean: Død mands kiste"

Bedste visuelle effekter:

"Pirates of the Caribbean: Død mands kiste"

"Poseidon"

"Superman Returns"

Bedste kortfilm:

"Binta Y La Gran Idea"

"Éramos Pocos"

"Helmer & Son"

"The Saviour"

"West Bank Story"

Bedste orignale filmmusik:

"Babel" - Gustavo Santaolalla

"The Good German" - Thomas Newman

"Notes On A Scandal" - Philip Glass

"Pans Labyrint" - Javier Navarrette

"The Queen" - Alexandre Desplat

Bedste sang:

"I Need To Wake Up" fra "An Inconvenient Truth" - Melissa Etheridge

"Listen" fra "Dreamgirls" - Anne Preven, Henry Krieger og Scott Cutler

"Love You I Do" fra "Dreamgirls" - Henry Krieger og Siedah Garrett

"Our Town" fra "Biler" - Randy Newman

"Patience" fra "Dreamgirls" - Henry Krieger og Willie Reale

Bedste manuskript fra et forlæg:

"Borat" - Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham og Dan Mazer

"Children of Men" - Alfonso Cuarón, Timothy Sexton, David Arata, Mark Fergus og Hawk Ostby

"The Departed" - William Monahan

"Little Children" - Todd Field og Tom Perrotta

Bedste originale manuskript:

"Babel" - Guillermo Arriaga

"Letters From Iwo Jima" - Iris Yamashita

"Little Miss Sunshine" - Michael Arndt

"Pans labyrint" - Guillermo del Toro

"The Queen" - Peter Morgan



Nyhedsbreve.tv2.dk RSS-feeds Pauseskærm